Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Konstruktivní žurnalistika a krize tradičních médií

2. 05. 2020 13:22:41
Narazil jsem jsem na časopis Mediažurnál, který provozuje Syndikát novinářů ČR. Zareagoval jsem na jeden zajímavý článek. Moc by mě zajímalo, co na to řeknou čtenáři iDnes blogu.

Otiskuji celý text mého dopisu, která byl adresován na redakci časopisu. Upozorňuji na to, že v první větě je odkaz na článek, na který reaguji.

--------------------------------

Dobrý den,

v Mediažurnálu mne zaujal článek na téma konstruktivní žurnalistika od pana Veise. Podle mne i Syndikát novinářů má možnost tento koncept vyzkoušet pomocí speciální aplikace, která by sloužila i jako rozcestník s odkazy na samotné plné články v jiných médiích. Na rozdíl od současných nástrojů by měla propracovaný systém hodnocení jednotlivých článků, na základě kterého by byly články v jednotlivých sekcích řazeny. Nejlépe hodnocené články by byly samozřejmě na předních místech. Zdá se mi vhodné, aby po dobu zkušebního provozu této aplikace byli uživateli výhradně novináři jakožto profesionálové, kteří dovedou informace ověřovat a zpracovávat. Až by byla architektura aplikace vyzkoušená samotnými novináři a usoudili by, že poskytuje zajímavý vícestranný pohled na problém, bylo by vhodné aplikaci zveřejnit a umožnit čtení i ostatním čtenářům. Finálním stavem by bylo běžným uživatelům umožnit i aktivní operace v aplikaci tj. vkládat články a hodnotit je.

Koncept konstruktivní žurnalistiky chápu tak, že články by byly povinně vztažené k jednotlivým rozhodnutím nebo spíše jednotlivým návrhům. Tahle rozhodnutí by mohla být soukromá, týkající se nákupů nebo třeba zdravotnictví, velké využití by bylo v oblasti veřejných rozhodování. Každý návrh má své výhody (přínosy, plusy) a nevýhody (náklady, mínusy). Každý článek by autor musel vložit do příslušné sekce, ze které by bylo na první pohled zřejmé, zda popisuje výhody nebo nevýhody konkrétního návrhu. Aplikace by byla postavená tak, že na všech typech zobrazení článku by byly odkazy nebo rovnou celé texty nejlépe hodnoceného článku z opačné sekce. Aplikace by se tak snažila přinést uživateli na jednom místě argumenty oponentních článků. Klíčový je samozřejmě způsob hodnocení článků. Sociální sítě jsou postaveny na emocích. Tahle aplikace by měla ambici držet se racionálních hodnocení článku - například to, zda se týká tématu, zda není příliš emotivní nebo zda hodnotitel může tvrzení v článku potvrdit. Myslím si, že novináři samotní by byli schopni tento výběr kritérií vybrat lépe než já. Výběr kritérií a algoritmus jejich vyhodnocování je velice důležitý. Určitě bude lepší, když jej postaví novináři samotní, než nějaký mecenáš nebo populista, který by algoritmus postavil podle svých zájmů.

Další sekce, která by se vztahovala ke konkrétnímu návrhu by byly upřesňující otázky a odpovědi, také se specifickými kritérii hodnocení otázek - například “Otázka mě zajímá”- a hodnocení odpovědí “Odpověděla/neodpověděla na otázku”. Obhajovatelé návrhu by mohli odpovídat jen na nejlépe hodnocené otázky.

Součástí by mohly být i automaticky generované grafy, které by na úrovni rozhodnutí přehledně ukazovaly, které návrhy jsou nejvíce diskutované. Na úrovni jednotlivého návrhu by se zase zobrazovalo, jak na tom jsou argumenty pro a proti tomuto návrhu. To asi má smysl až při nějaké pozdější fázi s aktivní účastí veřejnosti, kdy by počet článků narostl a byla by větší potřeba články třídit a filtrovat. Při zapojení veřejnosti do aplikace se mi zdá vhodné umožnit anonymní přístup i přístup s ověřenou identitou. Snad by pro ověřování stačily dnešní identity Datových schránek. Ověřené účty by měly v algoritmech vyšší váhu, určitě by se tímto opatřením podařilo zvýšit úroveň diskuze v aplikaci. Je rozdíl, když článek vloží troll nebo ověřený uživatel dejme tomu z Akademie věd. Aktivním vtáhnutím veřejnosti do diskuze v této aplikaci by se principy novinářské práce měly dostat do povědomí veřejnosti, myslím tím především ověřování informací, kritický duch, názorová tolerance. Aplikace by byla atraktivní svou interaktivností a zároveň by podporovala mediální gramotnost.

Pokud tento návrh Syndikát nějak zaujal a chtěl se na této aktivitě nějak podílet, tak si dovedu představit více možností jak financovat a postavit zkušební verzi aplikace. Může to být diplomová práce či jiný studentský projekt, určitě za podpory nějakých současných diskuzních open source aplikací. Asi bych to dokázal naprogramovat i sám, ale nevím, zda bych na to měl dostatek času. A taky jsem specialista na jiné technologie. Až by byla aplikace odzkoušená, tak by to chtělo asi jiný robustnější systém s důkladným zabezpečením. To by vyžadovalo vícezdrojový způsob financování například se zapojením crowdfundingu, mecenášů, neziskovek či spoluúčasti samotných uživatelů. Určitě byste dokázali navrhnout nebo zajistit další modely financování.

Aplikace by měla řešit snad většinu problémů, na které článek v Mediažurnálu upozorňuje. Hlavním cílem aplikace je vyvolat poptávku po kvalitních článcích a racionálně s nimi pracovat. Možná, že tento popis vypadá složitě, ale zkuste si třeba představit popis fungování sociální sítě. Také by to byl problém popsat v několika větách a jakou to má oblibu. Myslím si, že i pro samotné novináře by bylo výzvou nechat svůj článek podrobit opravdu věcné oponentuře. Doufám, že se vás tento mail zaujal a že se budeme moci potkat a popovídat si o něm.

------------------------------

Odpovědi jsem se samozřejmě nedočkal, mají na práci spoustu jiných věcí než reagovat na fantasmagorie. Od té doby se změnil svět, nicméně práce s informacemi ve veřejném prostoru je stále stejná - novináři honí senzace a politici na to musejí reagovat, ikdyž by chtěli dělat něco jiného. Stále je to zabaleno do vzletných slov, ale v pozadí toho jsou čím dál více nízké pudy, především strach z něčeho - ať je to infekce, kriminalita nebo jiné kultury.

Do mé představy ideální aplikace by celkem zapadla profesní síť Linked-in, kde už jsou propracovány profesní profily. Nemáte někdo kontakt na stratégy Microsoftu? Určitě by si z mého návrhu sedli na zadek.
A co vy na to, chtěli byste takovou apku?

Autor: Tomáš Osička | sobota 2.5.2020 13:22 | karma článku: 3.61 | přečteno: 172x

Další články blogera

Tomáš Osička

Informační chaos mediálního světa

Malé zamyšlení nad informačním chaosem současnosti a zda to má řešení. Je to ptákovina, raději to ani nečtěte.

8.5.2020 v 11:20 | Karma článku: 5.99 | Přečteno: 222 | Diskuse

Tomáš Osička

Sociální sítě a řízení státu

Každou chvíli slyšíme nějaké mudrlanty kafrat o sociálních sítích, virtuálních bublinách, vyprázdněné politice a rozmělňování společnosti. Můj blábol je pochopitelně nejlepší, protože vyřeší všechny globální problémy a tak.

22.11.2018 v 19:39 | Karma článku: 8.02 | Přečteno: 385 | Diskuse

Tomáš Osička

Nejobjektivnější porovnání volebních programů

Volby jsou tady - strany a hnutí nabízejí všelijaké návody na řešení problémů České republiky. Dovolil jsem si je co nejobjektivněji zanalyzovat.

10.9.2017 v 17:50 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 821 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Radka Kielbergerová

Jiříkovo vidění

nebo spíš moje...Jiřík do věcí umí Říznout (mimochodem vítejte u mne v Hajdpárku...je to tu fajn prostor, kde se nalézám čím dál raději:) Půjde tu o Jiříkovo vidění. A moje následné vidění jako u vytržení

23.5.2020 v 22:58 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 226 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Protože se těm zvěrstvům poctivě věnujeme 75 let. Musíme si ježišmarjajosef pomáhat

Ano, věnujeme, ale!!! Jen u maturit, v světové literatuře přes půl století, v české literatuře i ve faktografii, po celých 40 let, pak i po revoluci. Dvacet let i v českých filmech mladých režisérů, ale kdybyste si uběhali no..

17.5.2020 v 19:30 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 235 |

Radka Kielbergerová

Kdyby tomu někdo nerozuměl

...říkejte mi Novotný. Na hlavní stránce jsou náznaky. Tady budou věci konkrétní, at se nám to konečně točí...a necintáme si pentli, protože devadesát procent z nás si ji v soukromí odpustí. Takže Kritici s velkým ká, pojďme na to

14.5.2020 v 9:37 | Karma článku: 20.45 | Přečteno: 368 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Nahoře bez

Každý se rád podívá, že? I zachtělo se mi podívat se. Zaslechl jsem, že za naší západní hranicí, v zemi krále Miroslava žijí lidé, kteří se na veřejnosti pohybují nahoře bez... prostředků, které brání šíření kapének.

10.5.2020 v 14:29 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 214 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 727

Kdo jsem? Nevyléčitelný optimista, dvojnásobný otec, disciplinovaný manžel a odpůrce V.I.P. privilegií, sedmidenního týdne a skleniček na šťopkách.  

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...